Sigortasiz calisan kapici yoneticilik yapiyor

emrgngrn

Yeni Kiracı
Çevrimdışı
4 sene once tasindigim apartmanda kapici ayni zamanda yoneticilik yapiyordu. Ancak talep etmeme ragmen toplanti hic birzaman yapilmadi. Apartmanin son toplantisi 2009 yilinda yapilmis ve kapiciyi yonetici secmis. Ancak kapiciya sigorta baglanmamis. Yani yonetici kapicilik da yapan kendisine sigorta baglamamis.Ayni kisi apartmanimizdan 2000 yilinda emekli olmus ve o tarihten beri sigortasiz olarak calismis.
Simdi cikisini istiyoruz. Kapici dairesinde kira vermeden ikamet eden; elektrik ve su faturalarini apartmana odeten, diger kat maliklerine sorulmadan kendisine odenen ikramiyeler karsisinda bu kapici tazminat alabilir mi?
Eger bir ceza cikarsa kapiciya bu gorevi 2009 yilinda verenlerle 2009 yilindan sonra tapu satin alan kisiler ayni sekilde mi sorumlu tutulur?
 

admin

Admin
Yönetici
Administrator
Çevrimdışı
Öncelikle azami 2 senede bir kez toplu yapılarda toplantı yapılmalı.

2 senede bir kez dahi olsa toplantı yapılmamış ise
Geçmiş yönetimlerin hiçbiri ibra edilmemiş ve kat malikleri kuruluna hesap vermemiş oluyor bu durumda;
Bir kere geçmiş son 5 sene içerisinde yöneticilik yapmış yöneticilerin sorumluluğu devam etmekte.
Ayrıca 2000 yılından beri sigortasız çalışıyor ise kapıcı 2009 yılından önceki yani tapu aldığı tarihten önceki dönemde sorumluluğu yok kişinin ama 2009 dan 2021 tarihine kadar 12 sene olmuş bir ihtar bile çekmemiş, toplantı istememiş yazılı olarak dolayısı ile 2009 dan itibaren sorumlu.

Tazminat konusuna gelince tazminatı alır. Almak ile de kalmaz, Yatmamış olan sosyal güvenlik destek primi için SGK idari para cezası kesebilir. Ayrıca geçmişe yönelik primlerin yatırılmasını isteyebilir. ve kapıcı 2 şahit ile burada çalıştığını ispat edebilir.

Bu durumda kapıcı Yönetici ise aynı zamanda kapıcı içinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmediğinden usulüne uygun yöneticilik yapmadığından onlarda dava açıp usulsüz bir durum var ise ispatlayıp tazminat isteyebilir. Durum bayağı karışık. Yönetici ye bunlar dava açar yani kapıcıya kapıcı bunlara dava açar kapıcı olduğu için.
 
Üst