Bilgilendirme Müteahhite Nasıl Dava Açılır?

admin

Admin
Yönetici
Administrator
Çevrimdışı
Apartmanlarda en sık yaşanan sorunlarına arasında yer alan Müteahhit'in eksik işleri kusurlu ve ayıplı eseri hakkında izlenmesi gereken yol haritası nasıl olmalı. öncelikle kat karşılığı inşaat sözleşmesine taraf olan kişiler, toprak sahipleri bu konuda elini taşın altına koymalıdırlar. öncelikle müteahhitin eksik ve kusurlu eserleri nelerdir. Türkiyede en çok rastlanan müteahhit kusurları nelerdir.

1) Sözleşmede taahhüt ettiği ve yapmadığı veya farklı marka model kullandığı ürünler.
2) Çatının su alması dubleks ve üst kat dairelerin su alması
3) Otoparkın su alması
4) Binada meydana gelen çatlamalar
5) Bahçe çevre düzenlemesinin zamanla toprağın kayması/çökmesi.
6) Rögar tesisat bağlantısının meyilsiz yapılması
7) Bina cephesinden dairelere su alması
8) Asansör kuyusunun su alması
9) Projeyede yer alıp fakat yapmadığı eksiklikler
10) İskan almaması
Gibi birçok yapıda sonradan meydana gelen ayıplı ve kusurlar imalatlatdan dolayı dava açabilirsiniz. Tabi ki müteahhitin ruhsat tarihinden itibaren 5 yıl sorumluluğunu göz ardı etmemek suretiyle.

Öncelikle yapmanız gereken eksikliklerini sıralayıp müteahhit firmaya noter kanalı ile ihtar çekmeniz. İhtar süresi 30 gün dür. ihtar eline ulaştığından sonra herhangi bir adım atmıyor ise elinizdeki noter ihtarnamesi ile ilgili mahkemeden bilirkişi incelemesi için başvuruda bulunmanız gerekecek. Mahkemenin atayacağı bilirkişi raporunun gelmesi yaklaşık 30 ile 120 gün arası sürmektedir. Gelen bilirkişi raporu ile birlikte bilirkişinin çıkarttığı fiyat üzerinden müteahhit firmaya icra başlatabilir itiraz edebilir itirazın kaldırılma davası açabilirsiniz.
 
Üst