Moderatörlük Kuralları

admin

Admin
Yönetici
Administrator
Çevrimdışı
Moderatörlük Kuralları

 1. Moderatörlere yetkileri verildiği andan itibaren bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.
 2. En az iki günde bir siteye girmeli ve site içerisinde ilgili yetkili kılındığı kategoride görevlerini yerine getirmelidir.
 3. 18 Yaşını doldurmuş ve ilgili kategoride bilgi sahibi olmalı
 4. Moderatörler diğer moderatörlere, yöneticilere ve kullanıcılara daima saygılı olmalıdırlar. Rencide edici kelimeler kullanmamalıdırlar.
 5. Moderatörler kendi ilgili kategorisi haricinde diğer kategorilere müdahale etmemelidir
 6. Tüm kullanıcılara eşit davranmalı kin ve öfke duymamalıdır.
 7. Admin tarafından kabul edilen kararlar gereği siteye zarar vereceğine kanaat getirilirse moderatörün - moderatörlerin görevine bir açıklama yapılmadan son verilebilir.
 8. Moderatörler kendi bölümlerinde kuralları çiğneyen üye olursa öncelikle kendileri uyarmalı eğer kuralları çiğnemekte ısrar ederse durumu bir üst makama bildirmelidirler.
 9. Moderatörlerin görevleri sadece foruma girip çıkmak değildir, günlük eklenen konuları takip etmek,foruma uygun olmayan konuları silmelidir.
 10. Moderatörlük görevini aksatan moderatöre internet yoluyla belli Aralıklarla ilk önce uyarı ,aksatmaya devam ettiği takdirde de yetkilerini elinden alınması yada sınırlandırılması yoluna gidilecektir..
 11. Moderatörler 15 günde bir Admin'e yetkili olduğu bölüme ilişkin detaylı bir içerik raporu verecektir.
 12. Moderatör sorumlu olduğu bölümdeki konuları takip etmeli, kendi bölümüyle alakalı olmayan konu veya konuları gerekli bölümün moderatörüne haber vermelidir. veya taşımalıdır.
 13. Moderatör kendisini eleştiren kişiye tartışma yaratmadan savunmasını yapabilir. Ancak moderatörlerin forumda tartışma yaratmaları kesinlikle yasaktır. site hakkında hakaret içermeden eleştiri yapan kişileri dinlemeleri, buna engel olmamaları ve şikayetlerini siteye iletmelerinin de çözüm üretilebilmesi açısından faydalı olacağını ileterek admin'e yönlendirmeleri gerekmektedir. Eğer eleştiriler rahatsız edici bir boyuta ulaşmışsa o kişinin uyarılması amacıyla Adminlerle temasa geçecektir.
 14. Moderatörler, hiçbir sebeple moderatör olan nicklerinin sifrelerini bir başkasına veremezler. Bu kişiler 1.dereceden yakınları (anne, baba, kardeş, kuzen, yeğen vs.) bile olsa kabul edilemeyecek bir davranıştır. Herhangi bir sorun yaşandığında da böyle bir bahane kabul edilmeyecektir ve moderatörlükleri geri alınacaktır.
 15. Moderatörler müdahalede zorluk çektikleri konularda diğer moderatörlerden ve adminlerden yardım isteyebilirler...

 16. Moderator aynı zamanda sitede üyedir.Ve bundan dolayı da forumda yazışabilir. Diğer üyelerle fikir ayrılığına düşebilir. O bölümün moderatöründen kesinlikle normal üyelere gösterilecek muamelenin üstünde bir beklentisi olmamalı. Bu konuda site yöneticisi dahi kurallara aykırı yazı yazmış olsa dahi aynı yaptırımlar uygulanır. Üyelerin hakkaniyet duygusu bu yönüyle incitilmemeli. Ancak moderatör olmanın getirdiği sorumluktan dolayıda üyeler arasında daha yapıcı olması beklenir.
 17. Bir kategoride birden fazla moderatör olabilir
 18. Türkçe kullanımı konusunda dikkatli olmalı konu başlıklarına ve içeriğe özen göstermelidir.
Tüm bu şartlara uymayan kişiler sitemizde yetkili olamayacaklardır. Burada belirtilen 18 şartın tamamının yerine getirilmiş olmalıdır.
 
Üst